صندلی‌های قدرت: سه پرسش از هنگ ژی


نمایشگاه موزه طراحی ویترا میزبان نمایشگاهی با عنوان «صندلی های قدرت»است که نشان می‌دهد که چگونه بیان قدرت سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی در صندلی های ما نشان داده می شوند. هنربان (کیوریتور) این نمایشگاه ، هنگ ژی به سه سؤال درباره این نمایشگاه پاسخ داده است.

چگونه یک صندلی ارتباط مهم قدرت در دنیای مدرن است؟

“در دنیایی که به طور فزاینده از طریق تصاویر در کانالهای مختلف رسانه ای ارتباط برقرار می کنیم ، فکر می کنم ارائه و نمایش هویت بصری ما در هر دو حوزه سیاسی و خصوصی اهمیت بیشتری پیدا می کند. به این معنا ، صندلی ها ، همراه با لباس ، هنر. آثار و اشیاء دیگر ، توسط سیاستمداران و دارندگان قدرت در تصویری كلی كه شیوه مدیریت آنها ارتباط برقرار می كند ، ادغام می شوند: آیا او از ارزشهای سنتی یا مترقی ، برای اقتدار بیشتر یا برابری بیشتر دفاع می كند؟ در دنیای دیجیتالی ، مخاطب بسیار وسیع تری می تواند با انتخاب صندلی ها و فضای داخلی در عکسهای منتشر شده توسط رسانه ها ، پاسخ این سؤالات را پیدا کند – یا حداقل تصور خود را ایجاد کند. ”

در طول تاریخ ، چه نقوش تکراری توسط رهبران و چهره های اقتدار برای نشان دادن قدرت استفاده شده است؟

“صندلی پشتی بالا ، سطح صندلی گسترده با آرماتور و همچنین استفاده از مواد سنگین و گران قیمت همه عناصر تکراری و تقویت کننده حضور در محل بوده است. آنها نمادهای سنتی از قدرت هستند که هنوز هم بر درک ما تأثیر می گذارند.” یک نمونه از ترکیبی از این نقوش ، تخت پاپ برای سفر پاپ جان پل دوم به زاگرب در سال 1994 است ، که دارای پشتی بیش از دو متر ارتفاع است و حضور بسیار بصری غالب دارد.

از طرف دیگر ، می توانیم مشاهده کنیم که میل به ابراز برابری و رویکرد دموکراتیک ، بسیاری از سیاستمداران مدرن غربی را به سمت انتخاب صندلی های سبک تر و با طراحی کم تحرک ترغیب می کند. صندلی رودخانه شرقی توسط طراح معاصر هلندی ، هلا جونگریوس ، به عنوان مثال ، که توسط آنگلا مرکل ، کریستین لاگارد و ایوانکا ترامپ در طی یک میزگرد در نشست زنان 2020 در برلین در سال 2017 مورد استفاده قرار گرفت ، تقریبا برعکس تاج و تخت پاپ است: این طراحی با کمر و کمربند کمتری فوق العاده ، ترکیبی رنگی از مواد دارد – و در ابتدا به چرخ ها مجهز شده بود. همه این عناصر طراحی حس انعطاف پذیری و تعدد را منتقل می کنند و به نظر می رسد حرکت و تغییر سیاست را تشویق می کند. ”

آیا صندلی های قدرت ویژگی های طراحی معمول دیگری دارند؟

برخی از قطعات دیگر در معرض نمایش ، مانند صندلی تخم مرغی آرن ژاکوبسن یا صندلی Elda جو کلمبو ، به دلیل شکل ظاهری گردنه های پشتی خود ، منحصر به فرد بودند و ارائه شده است. در یک دایره ، آنها یک “فضای درون یک فضا” را تشکیل می دهند و یک امتیاز خاص به آن می دهند – از جمله بودن. هر دوی این صندلی ها اشاره به صندلی های بال های سنتی دارند ، که در ابتدا برای استراحت در کنار شومینه طراحی شده بودند.

با این حال ، جنبه راحتی در طراحی “صندلی های قدرت” تا اوایل دوران مدرن اهمیتی پیدا نکرد. در حقیقت ، صندلی هایی در طول دوران باستان و قرون وسطی به ندرت طراحی شده اند تا راحت باشند ، اما مهمتر از همه به عنوان سمبل تسلط و اقتدار عمل می کردند. به همین دلیل بسیاری از این صندلی ها و صندلی های اولیه وضعیت صندلی نسبتاً سفت و ناراحت کننده را تعیین می کنند. این تنها با ظهور بورژوازی مرفه در قرن 18 و 19 تغییر یافت ، وقتی صندلی های سنگی و سایر وسایل تفریحی اوقات فراغت به وجود آمد ، زیرا آنها این توانایی را به اثبات رسانده اند که توانایی مالک در تهیه اوقات فراغت و آرامش را دارد. ”