مصاحبه اختصاصی ویرا با تیم لاین استودیو


تحلیل شما بعنوان معمار از وضعیت طراحی معماری فضاهای اداری در ایران چیست؟

در فضاهای اداری، طراحی کاملا بر اساس اصول ها و قواعد کاری کهنه و قدیمی بنا شده است. در نتیجه طراحی باید براساس نیازهای روز بررسی شده و فضاهای طراحی دوباره باز طراحی شود. از دیگر مشکلاتی که بسیاری از طراحان با آن روبه رو می شوند عدم اطلاع صحیح مدیران از تقسیم بندی درست فضا و استفاده مناسب مبلمان اداری با توجه به روش های کاری کارمندان و افراد مستقر در فضاست. نقش طراح در پروژه ها در ابتدا مشاوره صحیح مدیران و تصمیم گیرندگان می باشد که این مسئله نیاز به زمان بسیار زیادی دارد تا طراح با رویکردها و چشم اندازهای کارفرما آشنا شود تا بتواند روش های درستی را براساس اصول حرفه ای پیشنهاد دهد.

مسئله طراحی شما در این پروژه چه بوده است؟

در پروژه ما مهمترین مسئله ی ما همدلی با کارفرما و شناخت دقیق نیازها بود. بعد از آن تعریف و طراحی جانمایی براساس ساختار سازمانی مجموعه می توان به شمار آورد.

ایده‌های شما برای حل مسائل و تولید ارزش در این پروژه چه بوده است؟

شما زمانی که چشم اندازها ، رویکرد و اهداف مجموعه را دقیق درک کنید، فرایند و مسیر حرکت طراحی کاملا روشن می شود. ما سعی می کنیم در این مسیر کارفرما رو در فرآیند لحظه به لحظه طراحی قرار دهیم تا برای آن ها درک دقیق و تجربه ای منحصر بفرد در این فرآیند شکل بگیرد در این شرایط کارفرما با تمام جزئیات طراحی آشنا میشود و شناخت درستی از اتفاق ها و ایده ها پیدا می کند. در واقع کارفرما را به مقصد و تصمیمات درست هدایت می کنیم. همین نقش هدایتگر طراح و تجربه ی کارفرماست که باعث میشود مسائل متناسب با وضعیت پروژه حل شود. ما به عنوان پلی بین نگرش کارفرما و نیازهای آن ها تا خروجی نهایی که مجموعه ای از رنگ ها، فرم ها و آبجکت هاست  عمل می کنیم. بر همین اساس برای کارفرما ارزش هایی منحصربفرد متناسب با فضا و نیازها شکل می گیرد.

مبلمان اداری از چه زمانی وارد فرایند طراحی شما می‌شود؟

مبلمان از ابتدای پروژه و براساس ساختار سازمانی و چیدمان اولیه معماری در فضا لحاظ می شود، اما به لحاظ فرم، رنگ و متریال همزمان با دیزاین و تعریف هویت فضا بطور دقیق تر انتخاب می شود.

علت همکاری شما با مبلمان ویرا، از لحاظ ارزش‌های معماری چه بوده است؟

مهمترین ویژگی مبلمان ویرا، طرح و کیفیتی است که متناسب با نیازهای روز دیزاین تولید شده است. از نکات دیگر مبلمان ویرا دقت طراح های مبلمان به تک تک جزئیات محصول است. تمام قطعات بصورت اختصاصی  برای مبلمان ها تولید شده اند. این موارد به ما کمک می کند تا بهترین ترکیب ها و چیدمان ها را انجام دهیم.


 لاین استودیو در پروژه‌های سبدگردان آسمان ،  دانشکده نفت دانشگاه امیرکبیر ، شرکت حسابرسی فاطر و برج نگار با ویرا همکاری داشته است. برای مشاهده اثار بیشتر لاین استودیو اینجا را کلیک کنید.